Botox


Wiele osób zna pojęcie obiegowe pojęcie Botox'u jako systemu korekcji zmarszczek. Natomiast niewiele wie na czym polega jego aplikacja i jakie skutki wywołuje. 
Na tej stronie w dużym skrócie pozwolę sobie przybliżyć działanie tego preparatu.

Co to są zmarszczki dynamiczne?

To podstawowe pytanie, które należy zadać aby zrozumieć potrzebę podania Botoxu.

Procesowi starzenia się towarzyszy powstawanie dwóch typów zmarszczek:

- dynamicznych - spowodowanych nadmierną aktywnością mięśni np. zmarszczki tzw. lwie,           (glabelalarne), kurze łapki
- statyczne - związane z utratą przez skórę jej pierwotnej objętości (bruzdy nosowo-wargowe     (półokrągłe linie podkreślające granicą między policzniek a okolicą ust)

Powtarzające się wielokrotnie skórcze mięśni prowadzą do pojawienia się zmarszczek dynamicznych - czyli tych, które skorygujemy za pomocą toksyny botulinowej czyli Botoxu.


Co to jest Botox?


Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, powodującą zachamowanie neuroprzekaźnika odpowiadającego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Powoduje tymczasowy paraliż mięśni co daje efekt niwelacji zmarszczek. Jest kilka typów toksyny botulinowej, ale do celów  leczniczych stosuje się bezpieczny typ A.
 
Preparat ten jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie mimicznych (dynamicznych). Ale również jest to substancja, którą stosujemy w przypadku występowania nadpotliwości (pach, dłoni czy stóp)

Ponadto, Botox stosuje się do leczenia migren.

Botox może być połączony w zabiegu z kwasem hialuronowym lub innym wypełniaczem.Efekt działania toksyny utrzymuje się przez okres 4-6 miesięcy.

Po tym czasie aplikację należy powtórzyć.


Przeciwwskazania:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego( zespół Lamberta Eatona) 
  • nadwrażliwość na składniki preparatu
  • miejscowe infekcje skóry
  • okres ciąży i laktacji
  • zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków aspiryna, cyklosporyna, penicylina,gentamycyna,tetracyklinyli